גרפיטי ואומנות רחוב במדריד

אומנות הרחוב והגרפיטי לא בדיוק מסתתרים ברחובות העיר מדריד, להיפך, מדריד היא סוג של "גן עדן" לאמנים ולחובבי אומנות כאחד. מדובר בעיר שנותנת מקום גדול לאמנים מקומיים לגדול ולפרוח תחת כנפי העיר. עיריית מדריד בשיתוף עם מסגרות ועמותות רבות הפכה מספר חומות ומבנים ישנים הנמצאים ברחבי העיר ל"דפי ציור" בעבור האמנים המקומיים. בכתבה זו נשתף אתכם באיזורים בהם תוכלו לטייל ולצפות באמנות רחוב לתפארת, שאגב, משתנה ללא הרף – כל שבוע מגיעים אמנים נוספים ויוצרים את אשר בדמיונם מחדש על גבי היצירות הישנות. אומנות רחוב מתחלפת ומחייה את עצמה מחדש ברחבי מדריד בכל יום ושעה ואתם יותר ממומזנים לראות את זה קורה!

Street art in Malasaña, Madrid | © r2hox/Flickr

השכונות העיקריות בהן קורה הקסם של אומנות הרחוב והגרפיטי במדריד הן: לבהפייס, מלסאניה וקרבנצ׳ל.

.Lavapiés, Malasaña y Carabanchel

לכל אחת מהן יש אופי מיוחד משלה, הן פעילות חברתית ותרבותית, שתי הראשונות מתויירות יותר משכונת ה"קרבנצ'ל" אך לאלה מכם שאוהבים לשוטט ברחבי ערים זרות – הנה לכם תוכנית מושלמת בשלוש שכונות צבעוניות במיוחד במדריד. נציג לכם קצת ממה שקורה בכל אחת מהשכונות הנ"ל:

Lavapiés, שכונה בה חיי התושבים משולבים עם אומנות אורבנית ברוב חלקייה.

שכונה בעלת אופי רב-תרבותי מובהק, תמיד מלאה צבע והתחדשות. אחת מהיוזמות שהוקמו בשכונה היא פרוייקט ‘Muros’ (חומות) שנמצא ב: ״La Tabacalera״  זהו מפעל ישן לייצור טבק שהפך לגלריה לגרפיטי ואמנות, הוא נפרס על מאות מטרים המקושטים ביצירות אומנות על כל צדדיו. הקירות והחומות של המקום נמצאים ברוטציה תמידית, היצירות מתחלפות ומשתנות ע״י אמנים צעירים וותיקים כאחד ועשרות אמנים מקומיים החלו לפתח את הקריירה שלהם במקום הזה בדיוק. המקום נמצא ברחוב מיגל סרבט (Calle Miguel Servet) והמרכז תרבות שהוקם במקום מנוהל בשיתוף עם משרד החינוך, והיום מעבר ליצירות השוכנות במקום מועברים שם תכנים וחוגים לנוער ולמבוגרים כאחד.

© Guillermo de la Madrid / Madrid Street Art Project

חלק מהחומה המקיפה את מפעל הטבק הישן. פרוייקט חומות בשכונת LAVAPIES.

מעבר לפרוייקט החשוב הנ״ל, בשכונה הזו ניתן למצוא אומנות רחוב וציורי גרפיטי בכל עבר, לא רק על קירות השכונה אפילו בתוך עסקים פרטיים כמו חנויות ומסעדות שהחליטו להכנס לרוח האומנותית בשכונה. אז היכן ניתן למצוא את כל היצירות הללו?

ברחוב אמבחדורס (calle Embajadores) יש כיום שני ציורי גרפיטי גדולים על שתי חזיתות מבנים ועל קיר גדול של מבנה שנהרס. ברחוב סומברריה (Calle Sombrerería) אמנים רבים ניצלו חומה של מבנה נטוש והשאירו שם עבודות מופלאות. רחוב מיגל סרבט (calle Miguel Servet) שם תמצאו את פרוייקט ״חומות״. מדי שנה בחודש מאי נערך פסטיבל של אומנות רחוב ברחבי השכונה.

תחנת מטרו: Metro Lavapiés/Antón Martín

פרויייקט "חומות" במפעל הטבק הישן "La tabaqueria" 

Malasaña, גם השכונות היוקרתיות והמודרניות בעיר רוצות גרפיטי!

שכונה אופנתית, מודרנית ומעט היפסטרית שם תרגישו במסיבה שלא נגמרת, עם ריח הבירה באוויר ואווירה של חופש תמידי כנראה שלא תרצו לצאת ממנה. האווירה המיוחדת בשכונה הזו נכנסה לעורקים של כל בעלי העסקים באיזור, שהחליטו לקשט את חזיתות העסקים ביצירות אומנות של אמנים רבים אשר חיים באיזור.

איפה תמצאו את הגרפיטי ברחובות השכונה? בשכונת מלסניה תמצאו אומנות רחוב על רוב העסקים השכונתיים, וכמו כן על מבנים אקראיים ברחובות האיזור. תתקלו בהם כאשר תטיילו ברחובות:

רחוב לה פלמה (Calle La Palma), רחוב סאן ויסנטה פרר (Calle San Vicente Ferrer) ורחוב סאן אנדרס (Calle San Andres). ובכיכרות רבות כמו פלאסה דה קומנדדורס (Placa De Comendadoras), פלאסה סאן אידלפונסו (Placa San Ildefonso) ופלאסה דוס דה מאיו (Placa Dos De Mayo). מדי שנה בחודש אפריל נערך בשכונת מלסניה פסטיבל אומנות רחוב המושך אמנים מכל רחבי העולם להשתתף ולקשט מחדש את קירות השכונה.

מטרו: Tribunal/San Bernardo

Sabeknonsense@ – אמן ספרדי שזכה להכרה בינלאומית על ציורי הקיר הגדולים שלו, המתארים דמויות ודוגמאות בהשראת הטבע ובעלי החיים.

Carabanchel, קודם באה האומנות רחוב, ואז הגיעה השכונה.

בשכונת קראבנצ'ל המסורתית האומנות הפכה לסמל ייצוגי, על רוב העסקים בשכונה תמצאו יצירות המצויירות על חזיתות המבנים אשר מייצגות את העסקים עצמם. על חנות המוזיקה תמצאו יצירה של מוזיקאים מפורסמים, על הבר ציור של כוסות בירה ועל העסק שמוכר זהב ריססו את הלוגו המפורסם. כמובן שתתקלו גם בכאלה שבחרו לקשט את העסקים שלהם ביצירות עם אמירה פוליטית או עירכית. הדור הצעיר יותר של השכונה לא פסח על המסורת, ישנם הרבה פארקים וגני שעשועים בהם תמצאו עבודות גרפיטי שלרוב נעשו ע"י צעירי השכונה שנוהגים לבלות באיזור. עיריית מדריד ניסתה לתת לאומנות הרחוב לתפוס את דמיונם וזמנם החופשי של צעירים שעוד מחפשים את דרכם בעולם.

מטרו: Marqués de Vadillo

פארק ילדים מקושט וחזית של חנות מוזיקה בשכונת Carabanchel

עוד איזור מגניב וצבעוני להסתובב בו הוא שוק לה סבדה (Mercado La Cebada) בשכונת לה לטינה (La Latina) מקושט באומנות רחוב בכל צדדיו, מדובר בשוק של פירות וירקות אך סביר להניח שתפגשו שם הרבה מטיילים ומקומיים שמגיעים כדי להנות ולשבת באזורים הצבעוניים שסביב השוק – בעיקר בימי ראשון בצהריים. החלק החיצוני של השוק כיום הוא אחד מאיזורי אומנות הרחוב הגדולים ביותר בעולם!

Mercado La Cebada

@boamistura – חמישה אמנים ספרדים באחד. קבוצת אמנים שהתפתחה במדריד וכיום יוצרת בכל העולם. 

okudart@ – אמן ספרדי שעבודתו מורכבת מסגנון גאומטרי לעיתים אפור ולעיתים צבעוני, עם מסרים חיוביים לרוב. בתמונה העליונה – "תקווה".

אז לחובבי האומנות שביניכם, תעשו לעצמכם טובה ולכו לאיבוד בין השכונות הצבעוניות של מדריד, תכירו את אמני הרחוב המוכשרים ותספגו את האווירה המדרידאית מבפנים. אגב, לאמנים שביניכם, גם אתם כמו כל אמן באשר הוא יכולים להגיש בקשה להשתתפות באחד מהפסטיבלים של אומנות הרחוב שנערכים בשכונות השונות במדריד, ולקבל פיסה מהקירות והחומות בעיר כדי להשאיר את חותמכם. רק אל תשכחו לספר לנו שנגיע לראות!! 

דילוג לתוכן